Egy csipet jó

Mi értelme van a Száraz Novembernek?

Eredetileg nem ezt terveztem nyitóposztnak, ám mivel a jutkatablog és a Száraz November kihívás is a mai napon indul, és a téma jelentősége miatt nem  hagyható ki, hogy írjak róla (és nem is szeretném kihagyni), így egy ilyen komoly, sokakat érintő témával kezdek mégis.

A Kék Pont Alapítvány Magyarországon 2014 óta minden évben ilyenkor önismereti kísérletre hívja az úgynevezett kockázati ivókat, próbálják ki képesek-e megállni, hogy 30 napig ne igyanak egy csepp alkoholt sem. A kockázati ivók táborába azok tartoznak, akik rendszeresen isznak, de az elfogyasztott mennyiség nem haladja meg a 2-3 italt. Aki már a nagyivó kategóriába tartozik, annak e program helyett nagyobb segítséget jelenthet felkeresni ezzel foglalkozó szervezetet (például: anonim alkoholisták), vagy akár a házi orvost, szakorvost.

Bár Anyukám mindig azt mondta gyerekkoromban, amikor egyest vittem haza az iskolából, hogy őt aztán nem érdekli, hogy a többi gyerek is egyest kapott, most mégis hoznék egy kis összehasonlítást. Végigolvasgattam a WHO-s és a KSH-s statisztikákat a magyarok italozási szokásairól, és bizony az a szomorú tény, hogy éllovasok vagyunk az éves  alkoholfogyasztásban, és ez a fiatalkorúakra is vonatkozik. Bizony, tele van egyessel a bizonyítványunk absztinenciából, és ezen a dolgon, az sem szépít, hogy mások már többször is megbuktak. (No, mégis Anyunak van igaza.)

Az olvasottak tükrében nem is csodálkozom rajta, hogy facebookon milyen nagy sikere van egy-egy olyan posztnak, hogy jelöld be azt a személyt, akivel együtt hánytál a legutóbbi buliban. De, hogy kicsit közelebb hozzam a statisztikát, itt van például egy KSH-s adat (2014-ből): ugyanannyit költ egy háztartás havi szinten alkohol és dohánytermékekre, mint ruházkodásra, vagy utazásra. Nem véletlen a mondás, hogy van annak, aki el nem issza…

Régi társadalmi célú hirdetés

Ám, nem szeretnék képmutatónak tűnni. Ittam már én is alkoholt, nagyon jókat buliztam becsiccsentve, vagy tán az albán szamárhoz közeli állapotban is, és akármennyire is ciki, de hatalmasakat tudok nevetni részeges videókon, ugyanakkor sajnos ismerem az alkohol csúnya oldalát is, van szívemhez közelálló személy, akit magával ragadott ez a szenvedélybetegség. Továbbá azt is be kell vallanom, tudnék olyan időszakokat életemből, amikor lehet nem sikerült volna betartanom egy ilyen hónapos megvonást, csak akkoriban még nem volt ilyen kihívás. Szerencsére azóta megtanultam, mit jelent a mértékletesség. Szeretem, és értékelem a finom italokat, de már egy fergeteges bulihoz, vagy egy jó baráti beszélgetéshez nem társulnak kötelező elemként. 

Szóval, jó móka ez, csak igen nagy veszélyeket rejt magában. Amikről persze mindenki tud, de senki sem hiszi el, hogy ő is eljuthat arra a bizonyos szintre. Erre ékes bizonyíték, egy minapi eset. Hazafelé mentem, a földön feküdt egy férfi, és bár álltak ott mások is, de senki nem foglalkozott vele, én – mint hasonló esetekben mindig – odamentem megkérdezni, hogy minden rendben van-e, mondta, igen, csak lefeküdt ide kicsit pihenni. Mondtam jól van, és mentem tovább. Erre egy másik totál részeges alak odajött hozzám, és azt mondta: Oh, én az ilyeneket midig nagy ívben elkerülöm. Hát, érted. Ugye, milyen nehéz bevallani magunknak, ha már valami más irányít minket? 

És ezzel el is jutottunk a Száraz Novemberhez. A kampány célja ugyanis éppen ez, a résztvevők felismerhetik, ha esetleg problémájuk van az alkohollal. Tehát, ha valakinek nem sikerül kibírnia 30 napig alkohol nélkül, akkor az már jelezhet valamit. Nekik érdemes felkeresni a fentebb már említett Kék Pont Alapítványt. 

Idén a felhívásnak központi témát is adtak, ami a nők és az alkoholizmus. Külön szeretnék felhívni a figyelmet a nők részvételének fontosságára. Ugyanis az alkohol és a férfiak problémás kapcsolata, a nőkével ellentétben ma már kevésbé számít tabu témának. A társadalmi elítélés a nőket még manapság is, ok nélkül ugyan, de jobban sújtja. Többek között ez is vezethet ahhoz, hogy a ők ritkábban kérnek segítséget ivási problémájukkal kapcsolatban. A tematizálás természetesen nem jelenti azt, hogy a férfiak háttérbe szorulnának, őket is továbbra is ösztönzik a kihívásban való részvételre. 

Tehát, mindegy, hogy melyik nemhez tartozol, mondj novemberben NEM-et az alkoholra! 
Facebook-on van egymást segítő csoport, amihez lehet csatlakozni, tapasztalatokat cserélni, egymást támogatni. Mi is szívesen olvasunk róla, akár itt hozzászólásban, akár facebook oldalunkon, ha részt veszel a programban, és beszámolsz tapasztalataidról.

A JutKata blog ötletelése közben alapszabályként fektettük le, hogy ilyen témákkal kapcsolatban nem csak írni szeretnénk, hanem aktívan részt venni benne. A jobb világ felé vezető úton nem előre küldeni az olvasókat, hanem együtt lépdelni velük, és ha elesnek esetleg, akkor felsegíteni őket. Viszont a helyzet az, hogy én már évek óta nem iszom alkoholt. Sokat gondolkoztam róla, hogy akkor ezt most hogy? (Hogy nagyokat idézzek). Végül arra jutottam, hogy én a magam részéről egy olyan dologról mondok le egy hónapig, aminek gyakorlatilag nem tudok, és soha nem is tudtam ellenállni. Ez pedig a csokoládé. Természetesen nem említhető egy lapon ez a kétféle addikció, nem szeretném ezzel lekicsinyellni a Száraz Novembert, szimplán csak szolidaritásomat szeretném így kifejezni.

A válasz, ha novemberben alkohollal kínálnak: Nem, köszi! Mindenkinek, aki csatlakozik kitartást kívánok!

Fotó: Alessandro Pautasso – flickr.com

 

 

 

 

 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, hátha másoknak is érdekes lehet. Köszönjük!

Hogy ne maradj le a friss tartalmakról, iratkozz fel a hírlevélre, még több csipet jóért, pedig kövess minket Facebook oldalunkon is!

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!